054-7000037:

טיפים לרכישת נחלה

אין ספק, שבלא מעט ראשים של אנשים שחיים בתוך העיר, חי וקיים החלום של לעבור לחיים הכפריים של המושבים שנמצאים ברחבי הארץ. לחיות בסביבה לחוצה ומלחיצה, שרובה ככולה מרגישה כגוש בטון אחד גדול, גורמת בסופו של דבר למחשבה של איך לשפר את איכות החיים עבור כל המשפחה והמושבים כמובן הם הכתובת המתאימה לכך.

מהי נחלה בקצרה

בארץ מושבים, הינם צורת התיישבות עובדת הפועלים כאגודה שיתופית, אולם בניגוד לקיבוצים כלכלתם של המושבים התנהלה באופן נפרד וכל משפחה נחשבה ליחידה כלכלית בפני עצמה. לכל מי שהיה חבר במושב הייתה מוקצית נחלה, שבמסגרתה הוא היה יכול לנהל פעילות חקלאית כלשהי. כיום, ניתן למצוא לא מעט מושבים ברחבי הארץ שבהם מתקיימת הרחבה כך שניתן לחכור מהמדינה נחלה.

כמה טיפים חשובים שיש לקחת בטרם רוכשים נחלה

אולם, בטרם בכל ניגשים לרכוש נחלה במושב, יש מספר דברים שכדאי לקחת בחשבון ובכלל שכדאי לדעת. ראשית כדאי להגדיר מה היא נחלה בכלל: מדובר על קרקע השייכת למדינה, שהשימוש המקורי שלה נועד לחקלאות ולמגורים של החקלאים באותה הנחלה. מן הסתם שגודל הנחלה ישתנה ממושב למושב (שכן יש מושבים יותר גדולים ויותר קטנים).

פרט לכך, ניתן להגיד כי לכל נחלה יש שלושה חלקים: החלק הראשון הינו חלק שבו מתגוררת המשפחה החקלאית וניתן לבצע בה גם עבודה חקלאית. החלק השני של הנחלה הינו החלק שבו מתבצעת אך ורק פעילות חקלאית של החקלאי והחלק השלישי הינו החלק השייך למושב כולו ושם גם מתבצעת עבודה חקלאית.

לאור המשברים הכלכליים החמורים שפקדו את המושבים אי שם בשנות ה-80' אפשרה רשות מקרקעי ישראל למושבים פעילות שאינה חקלאית על הנחלות על מנת להרוויח כספים ולצאת מהמשבר. כך לדוגמא, היום ניתן למצוא מושבים שבהם הוקמו צימרים, יחידות דיור נוספות, מבני תעשיה ועוד.

בטרם רוכשים נחלה, בין אם ישירות מרשות מקרקעי ישראל או בין אם מאדם פרטי חשוב לשים לב למספר דברים עיקריים: גודל הנחלה, השווי הכולל של הזכויות השונות הקשורות לנחלה (נניח אם מותר להקים על הנחלה צימרים), לבדוק שלנחלה יש בעלים יחיד (שכן ניתן לרשום את הנחלה רק על שמו של אדם אחד), האם קיימת וועדת קבלה על מנת להתקבל למושב שבו מעוניינים לרכוש את הנחלה וכדומה.

פרט לכך, כמובן שלכל מושב יש את האופי שלו, וכל אחד צריך לראות האם אופי המושב יתאים לו: בין אם זה מושב חילוני/מושב דתי או אפילו שמדובר על מושב שהינו מגובש יותר או מושב שבו כל אחד מחפש את הפרטיות שלו.

מרחבי הרשת:
יורם קראוס – מטפס ההרים שבונה את משרדי החברות הגדולות בעולם

יורם קראוס – טוויטר
יורם קראוס – Linkedin