054-7000037:

זכאות למשכנתא האם זה בשמיים?

החלום הישראלי הוא לגור בבית פרטי מוקף בצמחייה ירוקה עבותה ולגדל את הילדים בשקט ובסביבה פסטרולית רגועה שממנה הם יוכלו לצמוח ולהתפתח. כהורים או הורים לעתיד אתם חושבים תמיד על טובת הילדים. אומנם שכשהייתם צעירים רציתם להתגורר במרכז הארץ בדירה שכורה קטנה כדאי שתוכלו לחגוג במסיבות ובפאבים כל הלילה ולנצל כל דקה ודקה מהחיים התוססים של העיר הגדולה, אך כשמתבגרים הפרספקטיבה משתנה.

כיום מגורים בדירה שכורה כבר לא מתאימה לכם וכמו ישראלים רבים אתם מחפשים אחר הבית שיהיה שלכם ובשביל כך אתם מוכנים גם לקחת משכנתא. אך זכאות למשכנתא היא לא דבר ברור לכל. כאשר ישנה אפשרות להתגורר רחוק מהרעש של העיר הגדולה ולהתחבר לקרקע עם בית פרטי שנבנה על קרקע חקלאית, האופציה הזו של לקיחת משכנתא גדלה עם בחירה זו. אומנם רכישת קרקע חקלאית היא שונה מלקיחת משכנתא לדירה אך עדיין הנקודות המרכזיות הן זהות.

איך מגדירים מי זכאי למשכנתא?

בישראל ישנם קריטריונים ברורים למי זכאי למשכנתא והסיוע לרוב מוגדר על לקיחת משכנתא לפרק זמן של 20 שנה ומעלה עם ריבית נמוכה. יחד עם תנאים מועדפים המקלים על לקיחת משכנתא, כך קל להחזיר את המשכנתא לאורך השנים. כדאי לבקש את הזכאות למשכנתא צריך לפנות למשרד הבינוי והשיכון עם תעודת זכאות ולצרף אליה את המסמכים הבאים:

  • תעודת זהות כולל נספח התעודה.
  • תעודה של שירות צבאי, שחרור מהצבא או שירות לאומי ואזרחי.
  • צילום תעודת זהות של אחים ואחיות – תעודה זה מסייעת בקביעת מצבו הכלכלי של מהקש הזכאות.
  • תעודת נישואין או תעודת גירושין לפי המצב המשפחתי.
  • תעודת עולה לעולים שלא נולדו בארץ.

חשוב מאוד להקפיד להביא את כל התעודות הרלוונטיות ובמידה ויש לכם תעודה נוספת שייתכן כי תיהיה רלוונטית להבהיר את מצבכם הכלכלי או משפחתי, מומלץ להביאה כדאי למנוע עיכובים מיותרים בהמשך.

תהליך הנפקת תעודת הזכאות למשכנתא

לאחר תהליך קצר של בדיקה ואימות נתונים מנפיק משרד השיכון "תעודת זכאות" אשר מגדירה את רמת הסיוע של המבקשים והתנאים שינתנו לזכאים. קבלת המשכנתא עובר משלב זה לבנקים. לבנקים הגדולים בישראל יש מחלקה שלמה שעוסקת במתן משכנתאות על ידי מומחים למשכנתאות.

לסיכום

כולם רוצים לקבל משכנתא בתנאים מועדפים אך צריך לקחת בחשבון כי הזכאות הוא תהליך בפני עצמו אשר עובר תחנות שונות ממשרדי הממשלה, דרך הבנקים ועד הקבלן שממנו תרכשו את הבית החדש. חשוב להתעזר בסבלנות ו לברר פרטים רבים ככל הניתן על תהליך לקיחת המשכנתאות. ידע רב יכול לסייע לכם במיקוח בתהליך קבלת המשכנתא מול הבנקים ואפילו מול המדינה. בהצלחה

עוד אתרים בקבוצה: עופר אלשיך, רכב למכירה, השכרת רכב בירושלים, קרן נאמנות