054-7000037:

המדריך להימנעות מנחשי צפע במושב

עם הגעתו של האביב והתחממותו של מזג האוויר, כך גם הנחשים שהיו במקומות הנוחים להם בחורף מתחילים לצאת החוצה ולסכן את הסובבים, במיוחד אנשים הגרים בשטחים חקלאיים כדוגמת מושבים. בארץ, אחד הנחשים הנפוצים ביותר ואחד מהארסיים ביותר הינו נחש הצפע, שהכשה שלו יכולה גם חלילה להסתיים במוות אם לא מקבלים טיפול רפואי בזמן או שהוא עשוי להיות מסוכן מאוד לילדים ולקשישים.

לכן, יש מספר צעדים אותם ניתן לנקוט על מנת להימנע ממפגש עם נחשי צפע במושב שיפחיתו משמעותית את הסיכוי למפגש עם הנחש. או חלילה, במידה שכן, ניתן יהיה לבצע מספר פעולות שבגינן אפשר יהיה לצאת ללא פגע (אולי רק עם דפיקות לב וקצת בעתה).

המשימה הראשונה של הנחשים לאחר תרדמת החורף שלהם, הינה מציאת אוכל. נחשים אוהבים במיוחד עכברים, לטאות, ציפורים וכדומה. לכן, על מנת למנוע את הגעתם של הנחשים יש למנוע את הימצאותו של המזון הפוטנציאלי שלהם באזור המגורים. במושבים, במיוחד לאור העובדה שמדובר על שטח חקלאי, יש לא מעט עכברי שדה משוטטים. במקרה הזה, להחזיק כמה חתולים בסביבה תמיד יכול לעשות את העבודה. בלי קשר לעכברים, חתולים יודעים להתמודד היטב עם נחשים, שכן הם רואים בהם איום.לא חובה להחזיק חתולים בבית, אלא לדאוג שהם יהיו בסביבה ופשוט לתת להם אוכל.

כמו כן, עדיף לנקות את החצר מגורטאות, שיחים ושאר דברים שיכולים להוות מקומות מסתור לנחשים. בנוסף לכך, אם כבר דיברנו על המזון שיחפשו הנחשים, לא להחזיק כלובים של ציפורים או מכרסמים למיניהם בחצרות, זה ממש להשאיר עבורם מטרה נייחת ומפגש שיכול להיות בלתי נמנע עם בני האדם במצבים שכאלו. כך, גם מומלץ לשים במיכל אחסון סגור מזון לחיות מחמד שעשוי להביא עכברים ואחריהם כמובן יגיעו הנחשים.

עוד דרכים להימנע, היא לא לשלוח ידיים לכל מיני שיחים ופתחים באדמה שיכולים להוות מקומות מסתור עבור נחשים. אם כבר הולכים במקומות כאלו עדיף ללבוש נעליים גבוהות.

חשוב לדעת, שאם כן נתקלים בנחש צפע, לרוב הוא לא יעדיף לתקוף ולכן מומלץ להתרחק לאט ככל האפשר